Tapasztalatból tudjuk, hogy a pigment-elváltozások eltávolítása általában egy hosszabb döntéshozatal eredménye. Szeretnénk Önt informálni a kezelés menetéről, lehetőségeiről, kockázatairól és segítséget nyújtani az optimális döntésben. Ez természetesen nem pótolja a kezelőorvossal történő személyes konzultációt, amelynek során speciális kérdéseit fel tudja tenni orvosának.
A pigmentált-elváltozások számos természetes és környezeti hatás során jönnek létre. Ezekhez a faktorokhoz tartoznak a fénykárosodások, genetikai tényezők és az öregedés folyamata, de orvosi eljárások során akár mellékhatásként is megjelenhetnek. A pigmentsejtek túlzott stimulációja ahhoz vezethet, hogy a melanin nevű pigment a bőr mélyebb rétegeiben felhalmozódik. Az öregedési folyamatok során képződött más barnás pigmentek is szerepet játszanak létrejöttükben. Mivel a pigmentek a testünk számára nem idegen anyagok, ezért szervezetünk nem lép fel ellenük és csak nagyon lassan bomlanak le. A magas energiájú lézersugár segítségével a mikroszkópikus méretű, aránylag nagy pigment rögök apróbb részekre széttörhetők, amelyek a nyirokrendszeren keresztül a falósejtek segítségével felszívódnak és elszállítódnak. Ehhez olyan hullámhosszúságú lézer- fényt használunk, amit a barnás színanyagok felvesznek, úgy hogy közben a bőrfelszínt vagy annak környezetét nem károsítják. Nagyság, forma és egy bizonyos területen történő halmozódásuk szerint is megkülönböztetjük őket.
A pigmentált bőrelváltozások alapvetően két nagy csoportra oszthatók:
Epidermalis elváltozások a bőrfelszínen megtalálható, néha a felszínből kiemelkedő pigment eltérések. Ide tartoznak az öregségi-, nap- és májfoltok, szeplők, gyulladást követő pigment eltérések (PIP), Café u Lait elváltozások.
Dermalis elváltozások: melasma, post inflammatios pigmentáció, Naevus of Ota
Gyakran ezek kombinációi láthatóak, illetve a tetoválások is több bőrréteget érintő elváltozások.
Tetoválások (dekoratív tetoválások, tartós kozmetikai, sminktetoválások, balesetkapcsán a bőrbe került elszíneződések, egyes orvosi beavatkozások, vagy gyógyszerek okozta elszíneződések.
Pigmentáció kezelése
A lézer energia a szövetben lévő pigmenteket célozza meg, feltöri és szétroncsolja, úgy hogy testünk immunrendszere a pigmentrészecskéket természetes módon felveszi és elszállítja.
A pigmentált elváltozások eredményes kezelése érdekében az energiafelhasználás óvatosan kell, hogy történjen, úgy hogy a pigment feltöredezzen, de a környező szöveteket kímélje. Ez az adott páciens egyéni adottságaitól is függ (pl. bőrszín), (amely többé-kevésbé nehezen „biztosítható“). A kezelés során beállítjuk a helyes kezelési paramétereket, a hullámhosszt, fényátmérőt, az energiát, impulzushosszt és az ismétlési rátát, ezáltal maximáljuk az energialeadást (a jobb eredmény elérése érdekében) és minimalizáljuk a pácienseknek okozott kellemetlenségeket. A jelenleg használatos lézerek között egyes gépet csak bizonyos határokon belül lehet használni, mivel a különféle paramétereket függetlenül egymástól (vagy egyáltalán nem) nem lehet beállítani. A sötétebb bőrű pácienseknél, akiknél a bőrben magasabb a melanintartalom, ahol a lézerfény erősebben elnyelődik, nehezebb a kezelés. Ezekben az esetekben a kezelés fájdalmasabb lehet és több mellékhatással jár.
Q-kapcsolt Nd-YAG PTP lézer egy újonnan kifejlesztett készülék és a bőrben lévő pigmentek (a bőr saját vagy a mesterségesen a bőrbe bevitt, vagy sérülés kapcsán bekerült színanyagok) eltávolítására szolgál. Az Nd-YAG lézerkezelés során a lézer fénye a kezelni kívánt pigmenteket apró darabokra tördeli szét, majd a szervezet speciális fehérvérsejtjei felveszik azokat és elszállítják a bőrből. Az Nd-YAG lézerfény speciális fizikai tulajdonságainak köszönhetően a körülötte lévő, nem pigmentált bőrsejtek nem károsodnak.
A kezelés sikeressége
A kezelés hatásossága a kóros pigmentáció és a környezeti bőr színkülönbségétől függ, emiatt a kezelést mindig nem frissen napoztatott, nem barnított bőrön kell végezni. A tapasztalt kezelőorvos rögtön látja a terápia hatékonyságát: a kezelt foltok szürkéssé vállnak és a környezet kipirosodik. Mivel a nyirokrendszernek el kell szállítaniuk a feltöredezett pigmentet, ezért a teljes felszívódás eltart néhány hétig, a folt fokozatosan elhalványul. Bizonyos foltok gyengébben, lassabban reagálnak a kezelésre, a durva, vaskosan kiemelkedő, szaruval fedett, tapintható pigment-foltokat több alkalommal, vagy másik, sebészi lézerrel szükséges kezelni. A különböző mélységű pigment-foltokat vagy egyes pigmentált elváltozásokat több alkalommal kell kezelni.
Mikor érdemes kezelni a pigment-elváltozásokat?
Minden embernek eltérő bőrfelszíne, más-más típusú bőre van. Életünk során egyrészről a napsugárzás, környezeti tényezők, hatások érik a bőrünket, valamint genetikailag öröklött nem kívánt pigment-foltok, öregségi foltok, szeplők vagy ártalmatlan pigmentált anyajegyek alakulhatnak ki a bőrünkön. Ezek az arcon, testen valamint a kézen és a lábakon is megjelenhetnek.
Hogyan történik a pigment-elváltozások és a tetoválások eltávolítása?
A lézerkezelés célja, hogy a pigment-foltokat eltávolítsuk.
Mire kell ügyelnem a pigment-elváltozások kezelése előtt?
A kezelendő bőrfelület lehetőség szerint világos legyen. Egy napbarnított, szoláriumozott bőr kezelése foltosodást, leégésszerű tüneteket adhat, tehát semmiféle barna színezőanyag, barnító krém, vagy, smink használata nem tanácsos. Fontos a kezelendő bőrfelületet a kezelés előtt megtisztítani és az is lényeges, hogy a kezelendő területen semmiféle gyulladásos bőrelváltozás ne legyen.
A kezelés menete
Előzetes konzultáció a kezelő orvossal a kezelés várható eredményéről, a kezelés lefolyásáról, a lehetséges mellékhatásokról, szövődményekről és az utókezelésről.
Esetleges próbakezelés egy kevésbé feltűnő bőrterületen. A próbakezelés elsősorban a sötétebb bőrtípusnál szükséges.
Kezelés:
Kérjük, ne frissen lebarnulva érkezzen a kezelésre. A kezelés megkezdése előtt fotó-dokumentációt készítünk, a kezelendő bőrfelszínt előkészítjük, ha szükséges, vagy külön kéri, akkor felhelyezzük a kezelendő bőrfelszínre az érzéstelenítő krémet. A kezelés csak rövid ideig tart.
Az Nd-YAG lézer fényét célzó-fény segítségével a bőrre irányítjuk, majd a nagyon rövid nano-secundumos lézerimpulzus a bőrben elnyelődik, a pigment felrobban, ekkor egy szisszenő, pattogó hangot hallunk. A lézerfény szétrobbantja, széttördeli a pigmenteket, amit a falósejtek felvesznek, majd a nyirokereken keresztül szállítanak el. A lézerkezelés során azt érezzük, mintha egy gumiszalaggal megcsípnék a bőrünket. A legtöbb páciens ezt jól tolerálja, de esetenként szükséges lehet, főleg a különösen érzékeny területeken helyi érzéstelenítőt használni, amit a kezelés előtt 30-40 perccel felvitt érzéstelenítő krémmel végzünk.
A kezelést követően ismét fotózunk és a kezelt területet 10-15 percig hűtjük, amihez adunk Önnek egy jégzselét, majd bőrnyugtató krémet helyezünk fel a bőrfelszínére.
Kérjük a kezelés után kerülje az UV sugárzást és a szoláriumot addig, amíg azt az Ön számára a bőre alapján javasoljuk. Azt követően , a bőrtípusától függően, az UV-fénnyel elővigyázatosnak kell lennie, napozást és a szoláriumokat kerülje, lehetőség szerint használjon minimum 30 SPF fényvédőkrémet. A következő kezelés legkorábban 2-3 hét ( dermalis elváltozások)t, illetve 4-6 hét (epidermalis elváltozások) elteltével lehetséges. Általában több lézerkezelésre van szükség ahhoz, hogy kielégítő eredményt érjünk el. Az egyes kezelések között több hét szünetet kell tartani.
Milyen utókezelés szükséges az epidermalis pigmentációk kezelése után?
Speciális utókezelésre nincs szükség. Néhány esetben pár napig bőrfertőtlenítő és bőrnyugtató krém használata javasolt. A fellépő varasodás 1-2 hét után spontán leesik. Fontos, hogy ezeket a pörköket nem szabad lekaparni. Azt ajánljuk Önnek, hogy a lézerkezelés után a második naptól először gyengéden mossa meg a területet és szükség esetén hidratáló krémmel kenje be. A lemosásnál és szárazra törlésnél óvatos legyen, hogy a pörk ne erőszakkal váljon le a bőrfelszínről.
Mire figyeljünk a lézerkezelés után?
A kezelés során csekély fájdalmat érez, ami normális, olyan, mint az enyhe tűszúrások. Ez a kellemetlenség érzéstelenítés nélkül is könnyen viselhető. Röviddel a beavatkozás után enyhe duzzanat és bőrpír lép fel, de rövid időn belül megszűnik. Egyes problémás bőrterületen, szemhéjak, nyak, kézhát, ahol a bőr vékonyabb a bőrpír és duzzanat hosszabb ideig tart, esetleg hegesedés nélküli pörkösödés vagy véraláfutás is felléphet. A maradandó bőrkárosodás kockázata szinte elenyésző. Néha probléma az úgynevezett pigmentáció megváltozása (világosabb és sötétebb foltok kialakulása, amelyek csak lassan gyógyulnak). Amennyiben Önnek nagyon pigmentált a bőre és pigmentálódásra hajlamos akkor mindig javasolt egy kevésbé feltűnő bőrterületen próbakezelést végezni.
Hűtés. A lézerkezelés után bőrünk kis mértékben megduzzad, valamint kipirosodik. Ezért a kezelés után hűtjük a bőrfelületet és javasoljuk, a kezelt területet otthon is jegelni. Annak érdekében, hogy elkerüljük a bőr hideg okozta károsodását, időnként vegyük le a jégzselét. A bőrduzzanat és kipirosodás a bőr érzékenységétől függően órák múlva vagy napokon belül lecseng. Az epidermalis pigment-elváltozások és tetoválások kezelési területén rövid időn belül lilás elszíneződés jelentkezik, mely sötétebbé válik, egyes esetekben felületes pörkösödés képződik, ami 5-10 nap múlva leesik. A lézerkezelés után ritkábban hólyagocskák, felületes varasodás jelenhet meg a bőrön, de ezeket nem szabad lekaparni. A legjobb, ha hámosító, Bepanthen krémet, thermálvízes sprayt viszünk fel a kezelt bőrfelületre.
A dermalis, mélyebb elváltozások kezelése során csak enyhe feszülést, bőrpírt észlelünk.
A legfontosabb teendő a hatékony és konzekvens fényvédelem.
Az első 4-6 hét során nem mehet napozni és szoláriumba. A sötétebb bőrű páciensek hajlamosak, hogy a kezelt terület sötétebb, esetleg világosabb lesz. Rájuk különösen igaz a megfelelő fényvédőkrémek (30-50 SPF) rendszeres, folyamatos használata.
Mire ügyeljünk a testápolás és edzések során?
A kezelés után a tusolhat, de forró fürdő és a szauna használata 7-10 napig nem javasolt.
Sminkelhető a kezelt bőr?
Általában sminket lehet használni, de ügyeljen arra, hogy olyan terméket használjon, amit dörzsölés nélkül el lehet távolítani és nem ragad az esetleges pörkbe. Ha a kezelés után pörkösödés lép fel, –ahogyan ezt korábban is említettük– akkor 2-3 napig kérjük, ne használjon sminket.
Milyen mellékhatások fordulhatnak elő a pigment-elváltozások és tetoválások lézeres kezelésénél?
Akkor is, ha a lézerkezeléseknél a lehetséges reakciók és komplikációk valószínűsége igen csekély, szeretnénk erre felhívni a figyelmet. Szeplők, napfoltok, pigment-foltok és tetoválások eltávolításánál előfordulhat a bőrön használt érzéstelenítő krém okozta allergia, a kezelt bőr kipirosodása és duzzanata, néha hólyagocskák képződése, a kezelést követően pigmentációs rendellenességek (túl sötét/világos) kialakulása, a kezelt bőrfelület gyulladása és emiatt sebgyógyulási rendellenességek kóros hegképződés megjelenése. Amennyiben ismételten fényvédelem nélkül éri UV sugárzás a kezelt bőrfelszínt, vagy szoláriumozza bőrét, a pigment-foltok újra megjelenhetnek, ismételt kezelés lehet szükséges.
Számolhatunk-e a pigmentáció visszatérésével?
A már egyszer sikeresen kezelt pigment foltok megszűnnek. Néhány pigmentált elváltozás az UV-fény hatására alakul ki, ezért a nem megfelelő utókezelés, a fényvédelem hiánya miatt hasonló pigment foltok alakulhatnak ki.
Milyen eredménnyel számolhatunk a lézerkezelés után és sikeres lesz-e a kezelés?
Makulátlan bőr. Pigment-foltok, mint a szeplők, anyajegyek vagy öregségi foltok lézerkezelésekkel legtöbbször nagyon egyszerűen és alacsony kezelési számmal szüntethetők meg vagy részben távolíthatók el. A tetoválások, a felhasznált festékmennyiségtől és mélységtől függően több kezeléssel távolíthatóak el. Természetesen az elvárt eredmény nem marad el.
Kapcsolódó anyagok
A kezelés eredményét nézze meg fotógalériánkban
Kérjen információt!