A körömgomba (onychomycosis) emberek millióit érintő fertőzés. Okozója az esetek 70%-ában a trichophyton rubrum gomba, amely mikroszkopikus méretű organizmus, napfény nélkül is képes életben maradni, szaporodásához előnyös a meleg és nedves környezet. A gomba a hám apró, láthatatlan sebein vagy a köröm és a körömágy közti kis résen át is behatolhat a bőrbe, ahonnan roppant nehéz kiirtani, mert a köröm mintegy védőréteget jelent a burjánzó gombák számára.
Elsősorban azok veszélyeztetettek, akik nem tartják be a higiénés alapszabályokat és mezítláb, papucs nélkül járkálnak uszodákban, strandokon, használják a közös zuhanyzókat. Amennyiben a körmök hosszabb időn át sötét, meleg, nyirkos környezetben vannak (pl. nedves, vagy rosszul szellőző cipőben, izzadó láb zárt cipőben vagy zokniban), ami kedvez a gomba terjedésének (s talán a leggyakrabban fertőzött a közös tusoló talaja) történik a köröm gombás fertőződése. Ezen okok miatt négyszer gyakrabban jelentkezik a lábujjak körmén, mint a kéz ujjain. A lábujjak vérkeringése a kézujjakéhoz képest csökkent mértékű, amely cukorbetegség, érszűkület során kifejezettebben romlik, ez pedig megnehezíti az immunrendszer védekezőképességét, javítva a gombás fertőződés terjedését. A betegség kétszer gyakoribb férfiakon, mint a nőknél, és háromszoros gyakorisággal fordul elő cukorbetegeknél. A kor előrehaladtával növekedik a gombás fertőzésre való hajlam. A gombásan fertőzött köröm és bőr egyéb felülfertőződést vagy más súlyos betegségeket okozhat, mint például az ekcéma, az orbánc, a nyirok- és visszérgyulladás.
Körömgomba fertőzés tünetei:
A körömlemezek megvastagodnak, lemezesen rétegződnek, feltöredeznek, deformálódnak, a felszínük mattá válhat, vagy besötétedik. Nehezen vághatóak lesznek, sőt a fertőzött köröm elválhat a körömágytól. Fertőzésre utalhat még a köröm hegye alatt megjelenő fehér vagy sárgás folt is. Fájdalmassá válhatnak az ujjbegyek, illetve kellemetlen szagot is áraszthat a gombás ujj és köröm. A körömgomba fertőzés egy időben több körmöt is érinthet, kezelés nélkül átterjedhet a többi körömre, sőt megfertőzheti a vele kapcsolatba került személyek körmeit is. A körömgomba fertőzés számos más komoly betegséget okozhat, főleg gyógyszeres kezelés alatt álló betegek esetében. A legveszélyesebb azokra a páciensekre nézve, akik cukor-, vagy autoimmun-, esetleg súlyos belső szervi betegségben szenvednek. A körömgomba nem múlik el magától, mi több, kezelés nélkül rosszabbodhat is, és az addig egészséges körmöket is megfertőzheti.
Körömgomba kezelési lehetőségei:
Az első lépés a pontos diagnózis. Egyes betegségeknek (pl. pikkelysömör) is vannak körömtünetei, ezen kívül a köröm sérülései is a körömgombához hasonló tüneteket okozhatnak. A diagnosztika feladata, hogy ezeket a lehetőségeket elkülönítse, majd ezt követően kiválaszthatjuk a megfelelő kezelést. Megvizsgáljuk a végtag keringését, a körmöket, szükség esetén mintát veszünk a gombás körömrész alól és ezt a laboratóriumban kitenyésztve kimutatják a kórokozó gombát, majd megvizsgálják, hogy a szóba jöhető gyógyszerek közül melyik képes elölni a fertőző gombát. A páciens tehát célzott kezelésben részesíthető.
Körömgombásodás esetén az orvos szájon át bevehető gyógyszert, illetve minimális fertőzés esetén helyileg ható szert javasolhat. Ezek a gyógyszerek segíthetnek abban, hogy az újonnan nőtt köröm már ne legyen fertőzött. Az olyan hagyományos kezelések, mint a körömreszelés, helyi orvosságok, szájon át szedhető orvosságok vagy körömeltávolítás, jelentős mellékhatásokkal rendelkeznek. A körömreszelés nem kezeli a gombát. A helyileg ható készítményeket 12 hónapon keresztül alkalmazni kell és alacsony a sikerességi rátájuk. A szájon át szedhető orvosságokat legalább 3-6 hónapon keresztül kell szedni, de máj és vese problémákat okozhatnak, míg a lézer kezelés egy gyors, egyszerű, biztonságos, hatékony lehetőség a gombás fertőzés helyi kezelésére.
A lézer kezelés során speciális, nagy energiájú lézer fényével, sérülés és fájdalom okozása nélkül kezeljük a gombás körmöt. A lézer fénye elöli a körömben és a lágyrészben lévő gombákat.
A kezeléseket Nd-YAG lézerrel 4 alkalommal 1-2 hetente majd az egészséges körömlemez növekedését látva fenntartó kezeléssel eleinte 4-8 hetente 1-2 alkalommal, majd 2-3 havonta a köröm lenövéséig végezzük.
Bármilyen terápiát választunk is, a hatékony kezelés első hónapjában – a lassú körömnövekedés miatt – általában nincs észrevehető javulás a körmön (észrevehető lenövés), de már a harmadik-negyedik kezelés során észlelhető az ép, nem fertőzött körömsáv megjelenése, majd ezt követően folyamatosan látható a kóros, gombás köröm lassú lenövése.
A lézeres körömgomba kezelés menete:
A kezelés előtti napon távolítson el minden körömlakkot és dekorációt a kezelendő körmökről.
A kezeléseket Velure S9 1064 nm-es lézerrel végezzük. A kezelendő bőrt és körmöt lefertőtlenítjük, majd a lézersugárral a fertőzött körmöt és a környező lágyrészt kezeljük. Addig ismételjük a kezelendő terület lézeres megvilágítását, ameddig kellő energia éri el a körömágyat, amiben a gombatelepek elpusztulnak. A kezelés során a körme és annak környezete felmelegszik. Attól függően, hogy hány lábujj érintett, a beavatkozás átlagban 15 percig tart. A beavatkozás nagyon biztonságos, még nem számoltak be mellékhatásokról vagy szövődményekről, a páciensek jelentős része fájdalommentesnek érzi a kezelést, kis meleg csipkedéshez hasonlítva, amely a kezelés végén teljesen megszűnik. Nem szükséges érzéstelenítő, a komfortérzet javítására léghűtést használunk, ezáltal a környezeti bőrfelszín túlmelegedését elkerülhetjük. A páciensek a kezelést követően azonnal visszatérhetnek a napi tevékenységükhöz.
A kezelést követő hetekben a körme növekedésével már láthatóvá válik az új, nem fertőzött, egészségesen növekedő körömlemez. Az eredmény megjelenésének ideje változó, átlagosan kézen 2-3, míg lábon 3-6 hónapon belül látja az eredményt. Míg a kezelést megelőzően fontos, hogy eltávolítsuk a körömlakkot, a díszítést és az ékszereket, 24 órával kezelés után újra felviheti a körömdíszeket.
Javítja a kezelés hatékonyságát, egészséges körömlemez képződését, ha a köröm-bőr-hajregeneráló vitaminkomplexet fogyaszt a kezelés során kúraszerűen egy-két hónapig. A nagyon vaskos, deformált körömlemezek pedikűrös által történő vékonyítása az eredményes kezelést gyorsabbá, hatékonyabbá teszi. A környezeit lágyrész gombás egyidejű fennállása esetén terbinafin kenőcs helyi használata javasolt.
Tartós eredmény csak akkor várható, ha lenő a fertőzött köröm és a visszafertőződés veszélye miatt megszüntetjük a fertőzést elősegítő tényezőket is. Elengedhetetlen tehát a cipők, harisnyák, zoknik formalinos fertőtlenítése. Visszatérő gombás fertőzés esetén még inkább javasolt a cipők rendszeres fertőtlenítése.
Tapasztalataink szerint a gyógyulás esélye ezzel a módszerrel 80-90%-os, ami messze meghaladja a hagyományos eljárásokkal – krémmel, ecsetelőkkel, gyógyszerekkel – történő kezelés hatásosságát.
Kapcsolódó anyagok
A kezelés eredményét nézze meg fotógalériánkban
Kérjen információt!